Apple iPhone 13 Pro Max Single Sim 256GB Gold (Used)
Apple iPhone 13 Pro Max Single Sim 256GB Gold (Used)
Get this iPhone 13 Pro Max Single Sim at an unbeatable price. Unlocked and SIM-free, obiwezy certified, and backed by a 14 Days warranty. One of our best cheap phone deals.
A+ Grade – Pristine
Like new condition used product with no signs of wear. Item has been fully tested in full working order.
Description
The iPhone 13 Pro Max features a 6.7-inch Super Retina XDR display with ProMotion, A15 Bionic chip, and a triple-camera system with Cinematic mode and Night mode. Supports 5G, has Ceramic Shield for durability, and Face ID for security.
Product Specs
- Display: 6.7-inch Super Retina XDR display with ProMotion (2778 x 1284 resolution)
- Processor: A15 Bionic chip with fifth-generation Neural Engine
- Rear Camera: Triple 12MP (Wide, Ultra Wide, Telephoto) with Cinematic mode, Night mode, ProRes video
- Front Camera: 12MP TrueDepth camera with Cinematic mode, Night mode, 4K video
- Audio: Stereo speakers, Spatial audio playback
- Face ID: Facial recognition for unlocking and payments
- Wireless: 5G (sub-6 GHz and mmWave), Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6), Bluetooth 5.0, NFC
- Battery: Above 80% capacity, MagSafe and wireless charging
- Software: Latest iOS
- Size: 160.8 mm (H) x 78.1 mm (W) x 7.65 mm (D)
- Weight: 240 g
Device Condition Explained
A+ Grade – Pristine
Like new condition used product with no signs of wear. Item has been fully tested in full working order.
A Grade – Excellent
Excellent condition used product with little or minor signs of wear. Item has been fully tested in full working order.
B Grade – Good
Good condition used product that will show moderate signs of wear across the device. Item has been fully tested and in full working order.
C Grade – Average
Average condition used product that will show signs of heavy wear but has been fully tested and in full working order.
| Display Size | 6 - 6.4 inch |
|---|---|
| Weight | 0.200000 |
| Brand | Apple |
| Secondary / Selfie Camera | 12 - 15.9 MP |
| Charging Type | Lightning Port |
| Condition | Certified Pre-Owned / UK Used |
| Display Type Mobile | Super Retina XDR OLED |
| Warranty | 14 Days (2-Weeks) |
| Ram Size | 6GB |
| Network Technology | 5G |
| Battery Capacity | 3200 mAh |
| Sim Count | Single SIM |
| Os | IOS |
| SIM Type | Nano + eSIM |
| Storage | 256GB |
| Features | Fast Charging |


