Apple iPhone 12 Mini Single Sim 128GB Blue (Used)
Apple iPhone 12 Mini Single Sim 128GB Blue (Used)
Get this iPhone 12 Mini Single Sim at an unbeatable price. Unlocked and SIM-free, obiwezy certified, and backed by a 14 Days warranty. One of our best cheap phone deals.
A+ Grade – Pristine
Like new condition used product with no signs of wear. Item has been fully tested in full working order.
Description
The iPhone 12 Mini features a 5.4-inch Super Retina XDR display, A14 Bionic chip, and dual-camera system with Night mode and Deep Fusion. Supports 5G, has Ceramic Shield for durability, and Face ID for security.
Product Specs
- Display: 5.4-inch Super Retina XDR display (2340 x 1080 resolution)
- Processor: A14 Bionic chip with fourth-generation Neural Engine
- Rear Camera: Dual 12MP (Wide and Ultra Wide) with Night mode, Deep Fusion
- Front Camera: 12MP TrueDepth camera with Night mode, 4K video
- Audio: Stereo speakers, Spatial audio playback
- Face ID: Facial recognition for unlocking and payments
- Wireless: 5G (sub-6 GHz), Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6), Bluetooth 5.0, NFC
- Battery: Above 80% capacity, MagSafe and wireless charging
- Software: Latest iOS
- Size: 131.5 mm (H) x 64.2 mm (W) x 7.4 mm (D)
- Weight: 135 g
Device Condition Explained
A+ Grade – Pristine
Like new condition used product with no signs of wear. Item has been fully tested in full working order.
A Grade – Excellent
Excellent condition used product with little or minor signs of wear. Item has been fully tested in full working order.
B Grade – Good
Good condition used product that will show moderate signs of wear across the device. Item has been fully tested and in full working order.
C Grade – Average
Average condition used product that will show signs of heavy wear but has been fully tested and in full working order.
| Display Size | 5 - 5.4 inches |
|---|---|
| Weight | 0.150000 |
| Brand | Apple |
| Secondary / Selfie Camera | 12 - 15.9 MP |
| Charging Type | Lightning Port |
| Condition | Certified Pre-Owned / UK Used |
| Display Type Mobile | Super Retina XDR OLED |
| Warranty | 14 Days (2-Weeks) |
| Ram Size | 4GB |
| Network Technology | 4G |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Sim Count | Single SIM |
| Os | IOS |
| SIM Type | Nano + eSIM |
| Storage | 128GB |
| Features | Fast Charging |
