Apple iPhone XR Single Sim 128GB Yellow (Used)
Apple iPhone XR Single Sim 128GB Yellow (Used)
Get this iPhone XR Single Sim at an unbeatable price. Unlocked and SIM-free,obiwezy certified, and backed by a 14 Days warranty. One of our best cheap phone deals.
A+ Grade – Pristine
Like new condition used product with no signs of wear. Item has been fully tested in full working order.
Description
The iPhone XR features a 6.1-inch Liquid Retina HD display, A12 Bionic chip, and a single 12MP camera with Portrait mode and Smart HDR. It supports wireless charging with a glass back, and includes Face ID for security.
Product Specs
- Display: 6.1-inch Liquid Retina HD LCD display (1792 x 828 resolution)
- Processor: A12 Bionic chip with second-generation Neural Engine
- Rear Camera: Single 12MP (f/1.8) with Portrait mode, Smart HDR, 4K video
- Front Camera: 7MP TrueDepth camera with Portrait mode, 1080p video
- Audio: Stereo speakers
- Face ID: Facial recognition for unlocking and payments
- Wireless: 4G LTE, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0, NFC
- Battery: Above 80% capacity, wireless charging
- Software: Latest iOS
- Size: 150.9 mm (H) x 75.7 mm (W) x 8.3 mm (D)
- Weight: 194 g
Device Condition Explained
A+ Grade – Pristine
Like new condition used product with no signs of wear. Item has been fully tested in full working order.
A Grade – Excellent
Excellent condition used product with little or minor signs of wear. Item has been fully tested in full working order.
B Grade – Good
Good condition used product that will show moderate signs of wear across the device. Item has been fully tested and in full working order.
C Grade – Average
Average condition used product that will show signs of heavy wear but has been fully tested and in full working order.
| Display Size | 6 - 6.4 inch |
|---|---|
| Weight | 0.200000 |
| Brand | Apple |
| Color | Yellow |
| Secondary / Selfie Camera | 5 - 7.9 MP |
| Charging Type | Lightning Port |
| Condition | Certified Pre-Owned / UK Used |
| Display Type Mobile | Super Retina Display |
| Warranty | 14 Days (2-Weeks) |
| Ram Size | 3GB |
| Network Technology | 4G |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Sim Count | Single SIM |
| Os | IOS |
| SIM Type | Nano + eSIM |
| Storage | 128GB |
| Features | Fast Charging |


